RENDEZ 2024. Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel

Železnica, to je nielen cestovanie, ale aj vášeň, filozofia, životný štýl.

Parné vlaky a historické vozne sú cestou do minulosti, ktorá oslovuje srdce a dušu mnohých ľudí. Veľkých i malých. Je to spojenie s érou, keď bol vlak viac než len prostriedkom dopravy. Bol to symbol pokroku, romantiky a objavovania neznámeho.

Parné rušne predstavujú majstrovské diela inžinierstva. Každá súčiastka, od veľkých kolies až po maličké ventily, je výsledkom precíznej remeselnej práce. Keď sa parný rušeň pohne, je to ako sledovať mechanický balet. To všetko vytvára fascinujúcu symfóniu zvukov a pohybov. Zápach pary a uhlia pritom evokuje spomienky na časy, keď cesty vlakom znamenali dobrodružstvo.

A presne takéto bolo podujatie RENDEZ 2024.

V bratislavskej Rači sa zišli historické vozidlá z celého Slovenska, ale tiež z Čiech i Maďarska. Mohli ste sa previezť vlakom poháňaným parným rušňom, pozrieť si defilé železničných vozidiel na točni či obdivovať železničné vozidlá a modelové železnice. Pre všetkých fanúšikov vlakov a železníc je každoročne podujatie v Železničnom múzeu v starom rušňovom depe Bratislava-východ priam národným sviatkom.

Podujatie pripravili Železnice Slovenskej republiky v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Cargo Slovakia, a.s., Dopravným podnikom Bratislava, a.s., Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s., spoločnosťou LTE Slovakia s.r.o., slovenskými klubmi železničných historických vozidiel – Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava, Klub železničnej nostalgie Bratislava východ, Občianske združenie VLAKY.NET, Občianske združenie Dopravná nostalgia, Albatrosklub Bratislava, Prievidzský parostrojný spolok, Spoločnosť Považskej Dráhy Žilina, Spolok Výhrevne Vrútky, Klub železničných modelárov Vrútky, Klub historickej techniky pri rušňovom depe Zvolen, Klub železničných historických vozidiel Poprad, Klub historických koľajových vozidiel pri rušňovom depe Haniska pri Košiciach, Detská železnica Košice a za podpory celého radu sponzorov.